Minyatür Kıbrıs
Miniature Cyprus

 

Aziz Andreas Manastırı, Karpaz, ( M.S. 15. yüzyıl)

Apostolos Andreas Monastery, Karpasia, (15th century A.D.)


 

Apostolos Andreas Manastırı kör, sağır ve dilsizler için mucizevi tedavilerin yapıldığıbir yer olarak bilinmektedir.1740 yılında yapılmış olan ana kilise ve avlusunun etrafındaki odalar, manastırı ziyaret eden hacılar tarafından kullanılmaktaydı. Denize yakın olarak inşa edilmiş 15. yüzyıla ait olan Gotik kilise ve original yeraltı mahzeni, manastırın bilinen en eski yapılarıdır. Hemen yanında denize yakınkaynak suyu, Aziz Andreas’ın rivayetinde anlatılan asası ile vurarak yerden çıkardığıpınardır. 1191 yılında Isaac Komnenos’un Aslan yürekli Richard’a  teslim olduğu yer olarak da bilinmektedir.

Aziz Andreas rivayetinde anlatılanlar şöyledir: Kudüs’e yol alan geminin kaptanı içme suyunun azalmasından endişe etmektedir, Aziz Andreas  karaya yanaşması için onu ikna eder.Ve mucizevi bir şekilde, karada asası ile vurduğu yerden su çıkararak, kaptanın kör gözünü iyileştirir.

 


The monastery and church of the Saint Andrew (Apostolos Andreas) is known for its miraculous cures and referred as the Lourdes of Cyprus. The main church dates back to the 1740 stands one side of an enormous courtyard ringed with the small cells for pilgrims. Nearer to the sea is the 15th century gothic chapel, probably the crypt of the original church. By the sea is the spring water mentioned in the legend of St Andrew. The monastery is where Isaac Comnenos finally surrendered to Richard the Lionheart in 1191.

The legend of St Andrew, the miracle worker, tells the story of the saint’s trip back to Jerusalem, when the one eyed captain worries about the diminishing fresh water on board, as they are passing the coast of Cyprus, where the monastery stands now. St Andrew strikes water where the present water is by the monastery and restores the sight of the captain. Since long time, pilgrims visit the site and pray for cure of their ailments such as deaf, dumb or blind.